Odkyslenie pre začiatočníkov

Prekyslenie či skôr prekysľovanie organizmu nie je novým módnym hitom na scéne zdravej stravy. pH a vnútorné prostredie je rovnako „stará“ veda ako moderná „tabletková“ medicína. Už od 19. storočia sa hovorí o výžive, prevencii a tiež o pH ako ukazovateľovi zdravosti a prospešnosti. O čo teda ide pri odkyslení? Čo je to pH a prečo je dôležité pre naše telo? Jeden príbeh, ktorý pozná každý z nás. Vitajte vo svete pH, kde odpovede fungujú a dávajú zmysel.

Pri odkyslení ide o nápravu rovnováhy organizmu

Prečo potrebujeme mať organizmus v rovnováhe? Naše telo neustále pracuje, 24 hodín denne. Každú sekundu prebiehajú v našom tele funkcie, ktoré sa starajú o naše prežitie. O spracovanie výživy, regeneráciu „obnosených“ tkanív, o vylučovanie odpadu, ktorý prirodzene vzniká, bije nám srdce, dýchame…

Na to, aby všetky funkcie tela prebiehali správne, potrebuje náš organizmus ideálne podmienky pre prácu. Tie zahŕňajú nielen prísun energie, ale tiež vhodnú „klímu“ prostredia. Obe podmienky, energia a aj prostredie majú jeden ukazovateľ, podľa ktorého poznáme, že je telo v rovnováhe.

Rovnováhu tela vnímame ako zdravie, optimálnu váhu, dostatok energie, imunitu, silu, telo ktoré doslova žiari zvnútra navonok. Dobre fungujúce trávenie, ľahko sa čistiaci organizmus, hormonálna rovnováha, silné kosti a kĺby… Jednoducho zdravie.

Prečo je pH dôležité?

pH je jednotka merania zásaditosti alebo kyslosti roztoku. Pre naše telo je to jednotka merania optimálnosti. pH meriame pomocou škály: Na stupnici od 1 do 14 máme kyslé pH (1-7), zásadité / alkalické pH (7-14), prostredná 7 sa považuje za neutrálne pH.

Táto jednoduchá stupnica ukazuje, čo je pre nás prospešné a čo nie.

Máme zásadité telo, ktoré vytvára kyseliny – acidobázická rovnováha

Ľudské telo je zásadité (alkalické) svojou stavbou. Na druhej strane rovnováhy sú kyseliny ako odpad, ktorý prirodzene vzniká pri niektorých funkciách tela. Naše zásadité telo je schopné neutralizovať a eliminovať kyslý odpad do istej miery. Toto je acidobázická rovnováha tela v praxi. Silná prevaha zásaditých (alkalických) látok s obmedzenou prítomnosťou kyselín za neustáleho pohybu. Naše telo nikdy nespí, zázraky života sa v našom vnútri dejú neustále.

Najdôležitejšie pH v tele je pH krvi

pH našej krvi v jemne zásaditej rovine 7,365 je tá najdôležitejšia pH hodnota nášho organizmu. Krv spája každú jednu časť nášho tela – rozvoz výživy, odvoz odpadu, regenerácia… Krv je základnym spojivom prežitia. Preto náš organizmus urobí všetko preto, aby mal naša krv optimálne podmienky na fungovanie – pH krvi 7,365 si udrží stoj, čo stoj.

Príbeh o narúšanej rovnováhe

Ako malé dieťa sme plní života, radosti, energie. Nechceme spávať, chceme objavovať svet, behať, hrať sa a tvoriť. Máme viac energie ako obaja rodičia dokopy, hovorí sa. Rastieme, za prvý rok života 2-3násobne. Prebehneme si nejakou tou chrípkou, nejakým tým zápalom, ale vždy sa nejak vyštveráme späť ku zdraviu.

Postupne začíname objavovať nielen svet, ale tiež zdravotné problémy. Alergie, slabá imunita, chytáme jeden zápal za druhým. Zisťujeme, čo je to únava, začíname priberať a spoznávame problémy s trávením. Bolesti brucha, hnačky či zápchy…

Už môžeme voliť a pracovať. Detské choroby meníme za pravidelné vyšetrenia a čakáme a tŕpneme, kedy nám doktor povie, že máme vysoký cholesterol ako mama. Zisťujeme, že šport nám nejde tak ľahko ako na strednej a schudnúť po Vianociach je ako vyliezť na Everest. Stárneme?

Dočkáme sa, možno to nie je cholesterol. Možno sú to slabšie kosti a kĺby, možno sú to chronické zápaly dýchacích ciest, reflux, krvný cukor… Čakáme, čo sa z toho vyvinie. Zvykáme si na pravidelný nákup liekov a vracajúce sa bolesti.

Cukrovka, rakovina, srdcovocievne ochorenia, mozgová porážka, infarkt…na niečo predsa zomrieť musíme. Vnúčatá s radosťou behajú okolo nás, zatiaľ čo my rátame tabletky a roky do dôchodku.

Dostávame pri narodení nejaký pohár zdravia, z ktorého celý život popíjame, až sa vyprázdni a my nasadáme na kolotoč zdravotných problémov?

Ľudské telo je úžasné. Dokážu sa nám zahojiť zlomené kosti, zacelia sa nám rany, zahoja popáleniny. Len pár príkladov, ktoré vidíme zvonka. Vnútri sa dejú ďalšie zázraky, mnohé z nich si ani nevšimneme.

Naše telo spraví všetko preto, aby prežilo…

Čo sa deje, keď narúšame acidobázickú rovnováhu?

Strava, prostredie a stres sú 3 zdroje prekysľovania, narúšania acidobázickej rovnováhy. Čím viac kyslého odpadu v tele, tým viac zásaditých látok na jeho neutralizáciu a vylúčenie potrebujeme. Čo však, ak nemáme dostatok alkalických (zásaditých) zásob?

Prvé na mušku prichádzajú zásadité minerály, sodík, draslík, horčík a vápnik. Reagujú s kyselinami a menia ich na látky, ktoré my dokážeme ľahšie vylúčiť. Odkiaľ má telo „zásoby“ alkalických minerálov, ak nie zo stravy? Z orgánov a tkanív. Spôsobuje to síce ďalšie problémy, no organizmus sa snaží prežiť a udržať pH v rovnováhe v najdôležitejších miestach.

Prekysľovanie neprestáva, telo postupuje k ďalším drastickým krokom. Nespracovaný škodlivý odpad ukladá do tkanív (hrudky, cysty, polypy, nádory) a namiesto úplného vyčerpania pečene a obličiek, hlavných orgánov „čistenia“ tela aj do tuku. S nádejou, že raz bude mat dostatok zásaditých zásob, aby ho vedelo zneutralizovať a odstrániť.

V kyslom prostredí sa darí tiež škodlivým mikroformám. Premnožené kvasinky, plesne a baktérie nielenže požierajú výživu, ale „ďakujú“ svojím vlastným kyslým toxickým odpadom, ktorý vypúšťajú do svojho okolia, nášho tela.

Dlhodobé narúšanie acidobázickej rovnováhy tela, optimálny podmienok fungovania nášho organizmu, vedie k degeneratívnym chorobám. Moderným príčinám smrti (a rokov trápenia sa predtým).

Dajte si do poriadku acidobázickú rovnováhu

Sme to, čo jeme a pijeme, čo do seba dáme. Svoje pH nemôžeme zmeniťBuď ho však svojou životosprávou a životným štýlom podporujeme, alebo tlačíme organizmus do drastických krokov a boja o záchranu a prežitie.

Žiť v súlade s rovnováhou tela nie je nemožné, ťažké ani nudné či bez chuti. Práve naopak. Acidobázická rovnováha medzi kyselinami a zásadami v našom tele sa dá jednoducho dodržať aj na tanieri. Netreba sa bifľovať tabuľky, zdravé od nezdravého rozlíši každý a rovnováhu na tanieri si môže poskladať podľa vlastnej chuti.

pH je spoločným menovateľ a odpoveďou na otázky, či je niečo zdravé – či prospieva alebo neprospieva nášmu telu. Nie vágne a navzájom odporujúce si odporúčania „jesť viac tohto a menej tohto“.

Viac presných a praktických informácií o alkalizácii, acidobázickej rovnováhe, stravovaní a životnom štýle podľa pH nájdete v knihách od Dr. Younga zo série Zázračné pH, v článkoch na stránke Innerlight.sk a čoskoro v našej pripravovanej knihe o tom, ako prakticky posunúť svoju životosprávu na lepšiu úroveň.