Kategórie
Recepty Zdravá strava

Začíname s odšťavovaním zeleniny a ovocia – 13 praktických tipov a rád

Vyskúšali ste už odšťavovanie a prípravu čerstvých domácich štiav? Zeleninové šťavy či šťavy zo zeleniny a zásaditého ovocia sú relatívnou novinkou a dnes ich nájdete aj ako súčasť či samotnú podstatu rôznych detoxikačných a očistných kúr. Ak rozmýšľate nad odšťavovaním, prečítajte si našich 13 praktických a jednoduchých rád aj pre začiatočníkov.

1. Pri nákupe sa sústreďte na bio organické potraviny.

Vyhýbajte sa potravinám pestovaným s chemickými pesticídami. Vždy pred odšťavovaním potraviny poriadne umyte a pokiaľ nemáte suroviny z dôveryhodného bio zdroja, neodšťavujte šupy a kôry.

2. Pripravte si všetky suroviny na krájaciu dosku alebo tanier.

Pred odšťavovaním umyte, očistite a nakrájajte všetky suroviny, ktoré chcete použiť na šťavu a dajte ich na jeden tanier alebo krájaciu dosku. Zeleninu a ovocie, ktoré nepoužijete, dajte do mrazničky. Suroviny nakrájajte na dostatočne malé kúsky aby prešli hrdlom odšťavovača.

Potraviny podľa pH
Potraviny podľa pH

3. Nie ste si istý, či sa vám investícia do odšťavovača oplatí? Vyskúšajte odšťavovanie v mixéri.

Suroviny najprv rozmixujte a následne preceďte cez tkaninu alebo jemné sitko. Potraviny sa snažte mixovať čo najkratšie – pri mixovaní sa zvyšuje teplota a zohrievaním sa ničia výživné látky. Pre rýchlejšie zmixovanie pridajte do mixéra s ingredienciami aj vodu na rozriedenie šťavy.

4. Výber odšťavovača – vyberte si odšťavovač podľa toho, čo a ako často v ňom chcete odšťavovať.

Typ, výkon a cena sú ďalšie tri veci, na ktoré budete brať ohľad. Poraďte sa s predajcom, porovnajte si jednotlivé typy. Výkon pod 500 wattov nebude postačovať na odšťavovanie zeleniny a ovocia. Z hľadiska trvanlivosti vyberajte odšťavovače s kovovými čepeľami a vnútornými časťami. Pokiaľ odšťavujete často, vyhýbajte sa plastovým materiálom úplne. Ďalším rozhodovacím faktorom je tiež to, ako jednoducho sa odšťavovač čistí – veľmi dôležitá vec pri častom odšťavovaní.

5. Rieďte šťavy čistou zdravou vodou.

Najmä v začiatkoch vás záplava výživy v ľahšie stráviteľnej forme môže „prekvapiť“ – okrem chutí, na ktoré nie ste zvyknutí, vás môže tiež „prehnať“ alebo zistíte, že ste po zeleninovej šťave veľmi vyhladli. Zriedená šťava vám okrem toho pomôže s dodržiavaním pitného režimu, najmä pokiaľ ste sa pustili do očisty zeleninovými šťavami.

6. Ak odšťavujete listovú zeleninu, ako napríklad šalát, špenát či petržlen, zrolujte ich do guliek či roliek.

Týmto spôsobom z nich dostanete viac šťavy, živín a chute.

7. Ak ste pripravili „zmes“, ktorá nechutí práve najlepšie, vyskúšajte do šťavy pridať uhorku, šalát alebo zeler.

Tieto tri potraviny zjemňujú chute. Dobrou voľbou je tiež citrón – so svojou výraznou chuťou a zásaditosťou dokáže prebiť „zelenú“ chuť štiav, najmä pokiaľ si vaše chuťové bunky ešte nezvykli na chuť zeleniny. Pokiaľ vám príde logické pridať do šťavy ovocie, skúste jablko – šťavu osladí a prispôsobí chuťovým bunkám, ktoré ešte majú problém so závislosťou na cukre.

8. Po príprave šťavy odšťavovač dôkladne umyte.

Aby sa vám v ňom nezačali tvoriť baktérie či plesne, ktoré určite nie sú s “kostolným poriadkom” zdravia a okrem toho môžu pokaziť chuť vašich štiav.

9. Čerstvé domáce šťavy skonzumujte okamžite.

Pri odstredivých odšťavovačoch to platí dvojnásobne – mixovaním/šľahaním sa do šťavy mieša vzduch/kyslík, vďaka ktorému šťavy začínajú oxidovať. „Doba spotreby“ čerstvých štiav je diskutabilná. Pokiaľ chcete šťavu uskladniť, používajte sklenené nádoby, určite nie obyčajné plastové fľaše. Nádobu naplňte čo najviac, ideálne až po okraj – obmedzte prístup kyslíka a poriadne uzatvorte.

Skladujte v chladničke pri čo najnižšej teplote. Takto uskladnené šťavy by sa určite nemali spotrebovávať po 24 hodinách, no aj 12 hodín môže byť veľa. Čerstvé šťavy sa nazývajú čerstvými preto, lebo ich pijeme po príprave. Počúvajte svoj nos a chute a ak vám čokoľvek nesedí, smrdí hnilobou, šťavu vyhoďte.

10. Pite šťavy z výnimočných pohárov.

Šťava je fantastický výtvor, ktorý by ste si mali vychutnať.

11. Začnite s potravinami, ktoré máte po ruke a sú v danom ročnom období najčerstvejšie.

Ak s odšťavovaním zeleniny len začínate, sústreďte sa na jemne sladkastú zeleninu, ako mrkva, cvikla či redkvičky. Vaše chuťové bunky môžu byť závislé na sladkom a jemnú chuť tmavozelenej zeleniny nemusia registrovať. Skvelým tipom na začiatok je tiež uhorka – supervodnatá zelenina so zjemňujúcou chuťou. Pre výraznejšie chute štiav vyskúšajte šťavy s grepom, zelerom či zázvorom.

12. Obmedzujte či úplne sa vyhýbajte ovocným šťavám.

Ovocie obsahuje obrovské množstvo cukru. Keď konzumujeme ovocie v celku, so strávením cukru nám pomáha vláknina. Pri pití ovocných štiav vláknina chýba a to môže spôsobiť rapídne zvýšenie hladiny cukru. Ak máte ešte jazýček navyknutý na cukor, obmedzte pomer ovocia a zeleniny v šťave aspoň na 1:4. Prípadne šťavy s ovocím pite aj s dužinou. Šťavy s ovocím zapíjajte vodou so zásaditým pH. Cukor ako kyslý jed zneutralizujete hydratáciou a alkalickými nápojmi / potravinami. Zameňte cukornaté kyslé ovocie za zásadité druhy alebo jemne sladkú zeleninu: grepfruit, granátové jablko, mrkva, cvikla, paprika.

13. Zabávajte sa a experimentujte

Obmieňajte rôzne druhy surovín, skúšajte nové kombinácie, recepty, nové druhy ovocia či zeleniny. Odšťavovanie je kreatívna a zábavná činnosť.

Viac inšpirácie pre čerstvé šťavy nájdete aj na našej strane. Ak máte vlastnú obľúbenú šťavu či zaujímavý výtvor, napíšte nám či pošlite fotku. Tešíme sa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *